لوگو سایت

درباره ما

شهر جدید گلبهار یکی از شهرهای جدید ایران و استان خراسان رضوی که در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال غربی کلانشهرمشهد قرار دارد. این شهر از جنوب به سلسله کوه‌های بینالود، از شمال کوه‌های هزار مسجد منتهی شده و به علت قرار گرفتن بین دو رشته کوه دارای هوای مناسب است

در همین راستا با اهداف ذیل ایجاد گردیده است:

  1. ایجاد مرکزیتی به منظور جذب و اسکان سرریز جمعیت شهر مشهد
  2. ایجاد مراکز آموزش عالی، خدمات رفاهی و اجتماعی
  3. ایجاد مراکز عالی خدمات و کارگاه­های تخصصی شهری
  4. جلوگیری از تخریب و کمک به اعاده و بهبود اکوسیستم طبیعی منطقه
  5. ایجاد فرصت های شغلی مناسب در ارتباط با رفع نیازهای جمعیت ساکن
  6. ایجاد محیط شهری با کیفیت زیستی مطلوب که در این راستا مقرر شد فعالیت های خود را در سه بخش عمده ذیل برنامه ریزی نماید:

الف) ارتقاء سطح جذب جمعیت و بهینه سازی شهر برای اسکان

ب) ایجاد بسترهای اشتغال و بهسازی عملکرد

ج) هویت بخشیدن به شهر

مطالعات شهر جدید گلبهار در اجرای سیاست ایجاد مراکز اقماری اسکان جمعیت برای شهرهای بزرگ کشور از سال ۱۳۶۶ در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس طرح جامع گلبهار در سال ۱۳۷۲ در ۴ فاز و با سطح محدوده حدود ۵۰۰۰ هکتار مصوب گردیده است. فاز ۱ و ۲ شهر جدید با مساحت حدود ۲۷۰۰ هکتار دارای طرح تفصیلی مصوب میباشد.

در حال حاضر با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی و در نتیجه تأسیس شهرهای جدید، لزوم توسعه سیستم­های حمل و نقل امری ضروری بوده که بدون سرمایه گذاری بر روی آنها این امر امکان پذیر نمی باشد.

در بین سیستم های حمل و نقل شهری برای حمل مسافر، سیستم های ریلی با توجه به خصوصیات، ویژگی ها و امتیازاتی که دارند از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند که در بین آنها قطار سریع السیر به عنوان سیستمی مناسب برای شهر جدید گلبهار مطرح گردید.

طرح احداث قطار برقی مشهد به گلبهار در قانون بودجه سال ۱۳۹۰ دارای ردیف گردید که پس از فعال شدن موافقتنامه شماره ۴۰۹۰۳۲۱۶ فعالیت های مربوط به انجام مطالعات و اجرای مسیر مصوب بطول ۳۷ کیلومتر در ۳ فاز توسط پیمانکاران مربوطه در حال انجام میباشد و در تاریخ ۹۴/۱۱/۶ قرارداد فاینانس ساخت و تکمیل مسیر قطار برقی گلبهار-مشهد با اعتبار حدود ۲۹۹ میلیون یورو با شرکت نورینکو چین و سپاسد ایران منعقد گردید.

از دیگر پروژه های ساخته شده و در حال ساخت در شهر جدید گلبهار میتوان به مجموعه توریستی و تفریحی دریاچه به مساحت ۵۰ هکتار که ۱۵ هکتار آن احداث و در حال بهره برداری میباشد و نیز به اولین سایت احداث شده پروازهای آموزشی و تفریحی و آزاد راه مشهد گلبهار چناران اشاره کرد که عملیات اجرایی آن در تاریخ ۹۶/۶/۱۶ به دستور مقام عالی وزارت آغاز گردید.

شهرداری گلبهار درسال 1393 تاسیس وشروع به فعالیت نمود 

شهرداری گلبهار

آخرین خبرهای گلبهار

شهرداری گلبهار

این هفته در گلبهار